Led Projektör nedir? (Dış alan led aydınlatma)

İklimsel dış faktörlere karşı uzun ömürlü, dayanıklı ve enerji olarak tasarrufu sağlayan LED Projektörler,  kendi içinde sınıflara ayrılan çok yönlü aydınlatmalardır. LED Projektörlerin görsellerinde öne çıkan, özellikle kare ve dikdörtgen şeklinde olmalarıdır. Ayrıca iç kısımdaki malzemenin kalitesine bağlı olarak ışığı yansıtması ve yüksek ısıya dayanıklı olmasıdır. LED Projektörlerin orta bölümünde kare şeklinde tek, iki ve çeşide göre daha fazla aydınlatma bölümleri yer alır. Işığın yayıldığı bu alan aydınlatma yoğunluğu hakkında bilgi de vermiş olur. Küçük kare bölümlerin sayı olarak ne kadar artarsa o kadar çok ışıklandırma ve aydınlatma olmaktadır. Verdiği aydınlatma enerjisi olarak da led olmayan diğer aydınlatmalara göre daha az tasarrufludur ve uzun ömürlüdür. Projektörleri sınıflandıracak olursak, renk oluşturma çeşitleri, lens özellikleri ve genel olarak lamba teknolojisindeki yeniliklerin üründe yarattığı farklılıklar, LED Projektörü çekici kılmaktadır. 

Ürünü Ledvego.com adresimizden Led Projektörler sayfasından satın alabilirsiniz.

LED Projektörleri Nerede ve nasıl kullanırız?

LED Projektör hayatımıza girdiğinden itibaren ufak ve geniş alanlı bölgelerde de bazı değişiklikler yapmıştır. Buda insanların kendi yerlerini aydınlatacak ürünleri daha kolay seçmelerine yardımcı olmuştur.

Hayatımızda Bahçeler, stadyumlar, konser alanları, otoparklar, geniş çaplı çalışma alanları, sokaklar, caddeler, fabrikalar v.b. aydınlatılması gereken alanlarda işinizi kolaylaştıran bir malzemedir. 

Tabi alacağımız LED Projektörlerin nereye ve niçin alacağımızda önemlidir. Bunun için alacağımız LED Projektör watt olarak ve renk olarak uygun olması lazımdır. 

Örneğin: Bahçe aydınlatmasında 10w yeşil bir LED Projektörü, bir ağaca veya yeşil bir aksesuara yansıtarak ortaya görsel olarak hoş bir görüntü elde edebiliriz. Aynı şekilde geniş çaplı alanlarda yüksek derecede aydınlatma ve daha az enerji sarf eden LED Projektör kullanabiliriz.

LED Projektör Modelleri – Led Projektör SMD ve COB Led Projektörler

SMD Led Projektör nedir?

“Surface mount device LED” anlamına gelen SMD LED, ışık yayan diyot modülünün kullanılacak bir yüzeye veya devre kartlarının üzerine, düzgün ve çeşitli şekillerde monte edilmesiyle elde edilen LED çeşidi ve aydınlatma aracıdır. Yaşadığımız alanlarda bulunan SMD LED, LED aydınlatma araçlarında  kullanımlarının %85 ‘ini oluşturmaktadır. 2. Nesil ürün olan SMD LED çipleri, teknolojik olarak bir çok şekilde geliştirilebilen LED çip çeşitidir. SMD LED aydınlatmalarda SMD 5050 LED modeli en çok tercih edilen tipidir. Birden çok SMD LED çip çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar; 2835, 3014, 3030, 3528, 4014, 5014, 5050, 5060, 5730 çip çeşitleridir. Bu rakamsal çip numaraları, çip modellerinin boyutlarını göstermektedir. 5050 = 50 mm x 50 mm gibi açıklanır.

COB LED nedir?

COB Led Projektör

COB LED ler yabancı dil olan ingilizcenin ‘’Chip On Board’’ cümlelerinin baş harflerinin kısaltılmasıyla adı oluşturulmuştur. COB LED ler tabaka veya plak üstüne dizilmiş olan birden çok LED çiplerinden bir araya gelerek oluşturduğu aydınlatma aracıdır. Günümüzde kullanılan son nesil LED teknolisidir. İstenilen şekile rahatça girebilen COB LED ler, kullanım olarak da son derece basit ve kullanışlıdır. Önceki nesil LED lere göre daha güçlü aydınlatır ve tasarruf sağlar. COB LED lerde başlıca; yeşil, kırmızı, mavi, sari, amber ve beyaz renklerde kullanılabilir. COB LED ler genellikle LED PROJEKTÖR lerde, LED WALLWASHER larda ve LED AMPÜL lerde kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın